Meet the Team

Senior Leadership Team

Mr Andy Jones

Mr Andy Jones

Headteacher

Miss Rachel Heaney

Miss Rachel Heaney

Deputy Headteacher

Teaching and Learning
English Lead
Year 2

Mrs Diane Curley

Mrs Diane Curley

Deputy Headteacher

Safeguarding, Behaviour & Welfare
Maths Lead
Year 6

Mrs Linzi Tomlin

Mrs Linzi Tomlin

School Business Manager

Mrs Sandra Jameson

Mrs Sandra Jameson

SENDCO

Language Provision

Miss Eleanor Whitelock

Miss Eleanor Whitelock

Wider Curriculum Lead

Class REW

Mrs Kate Kennedy

Mrs Kate Kennedy

Early Years Lead

Class RKK

Miss Amber Marsden

Miss Amber Marsden

Key Stage 1 Lead

Lower Key Stage 2 Lead

Reading Lead
Class 3CS

Mr Chris Tarpey

Mr Chris Tarpey

Upper Key Stage 2 Lead

Computing Lead
Class 5CT

Family Worker

Miss Kathleen McBeth

Miss Kathleen McBeth

Family Worker

Class teachers

Mrs Claudia Thompson

Mrs Claudia Thompson

EYFS SEN Support

Class 1CT

Mrs Leanne Turnbull

Mrs Leanne Turnbull

History Lead

Class 1LT

Miss Susan Lucas

Miss Susan Lucas

Art Lead

Class 1SL

Miss Emma Maxfield

Miss Emma Maxfield

Phonics Lead

Class 2EM

Miss Rebecca Liddle

Miss Rebecca Liddle

Reading Lead

Class 2RL

Mr Adam Potter

Mr Adam Potter

School Council Lead

Class 2AP

Mrs Louise Dunn

Mrs Louise Dunn

Design Technology Lead

Class 3LD

Mr Will Clydesdale

Mr Will Clydesdale

PE LEAD

Class 3WC

Miss Georgia Emery

Miss Georgia Emery

Geography Lead

Class 4GE

Mr Alan Fenwick

Mr Alan Fenwick

Teacher

Class 4AF

Miss  Elle Williamson

Miss Elle Williamson

Teacher

Class 4EW

Mrs Stephanie Race

Mrs Stephanie Race

Science Lead

Class 5SR

Miss Kristie Harrington

Miss Kristie Harrington

Teacher

Class 5KH

Miss  Jackie Shrubb

Miss Jackie Shrubb

PSHE / RSE Lead

Class 6JS

Miss Jessica Carr

Miss Jessica Carr

Music Lead

Class 6JC

Miss Elishia Cook

Miss Elishia Cook

Environmental Education Lead

Class 6EC

Mrs Amy Clarke

Mrs Amy Clarke

RE Lead

Class Language Provision

hltas

Miss Holly Swan

Miss Holly Swan

HLTA
PE Specialist

Mr Peter Wallace

Mr Peter Wallace

HLTA
PE Specialist

Teaching assistants

Miss Bethany Lingwood

Miss Bethany Lingwood

Miss Chloe Chadburn

Miss Chloe Chadburn

Mrs Janine Carter

Mrs Janine Carter

Mrs Angela Jackson

Mrs Angela Jackson

Miss Leanne Cogdon

Miss Leanne Cogdon

Miss Chanice Francis

Miss Chanice Francis

Miss Liz Burn

Miss Liz Burn

Miss Danielle Russell

Miss Danielle Russell

Miss Sandy Tough

Miss Sandy Tough

Mr Daniel Little

Mr Daniel Little

Mrs Linda Robson

Mrs Linda Robson

Miss Julie Nichol

Miss Julie Nichol

office staff

Ms Dionne Hall

Ms Dionne Hall

HR CLERK AND PA to head teacher

Mrs Lynn Nichols

Mrs Lynn Nichols

Administrator

Miss Julie Haley

Miss Julie Haley

Administrator

Lunchtime Supervisory Assistants

Mrs Jill Genther

Mrs Jill Genther

Miss Jackie Butler

Miss Jackie Butler

Mrs Gemma France

Mrs Gemma France

site staff

Mr Rob Knowles

Mr Rob Knowles

Site Supervisor

Mr Matthew Hiles

Mr Matthew Hiles

Assistant Site Supervisor

cleaners

Marie Potts
Johanna Gallagher
Libby Fenwick

kitchen staff

Emma Tickner
Julie Quinn
Jackie Usher
Diane Mullen
Lisa Robson
Jean Robinson
Kelly Lydon
Janette Ellwood
Leanne Askew
Lisa Hemmings
Lynn Whitfield
Claire Smith

Share This